PiBoy Mini
제조사: Experimental Pi
출시일: Upcoming
(Pre-order live now, ships March?)
OS: RetroPie
성능: ⭐️⭐️⭐️⭐️
에뮬레이팅 성능
GameBoy
100
NES
100
Sega MegaDrive
100
GBA
100
SNES
100
PS1
100
DS
60
N64
60
DreamCast
60
PSP
40
Sega Saturn
40
GameCube
20
Wii
20
3DS
20
PS2
20
WiiU
20
Switch
20
PS3
20
칩셋 정보
CPU
| SOC | Broadcom BCM2710A1 (Raspberry Pi Zero 2 W) |
| CPU | Cortex-A53 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Threads | 4 Threads |
| Architecture | ARM |
GPU
| GPU | Broadcom VideoCore IV |
| Clock Speed | 250 MHz |
| RAM | 512 MB LPDDR2 SDRAM |
스크린 & 기기 정보
Screen Info
| Screen Size | 3.5 inch |
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 640 x 480 |
| PPI | 228.57 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | ? |
Device Spec
| Dimensions | 88 mm x 112 mm x 20mm |
| Weight | ? |
| Battery | 2800 mAh |
| Storage | External MicroSD |
상세 스펙
| Cooling | ❌ |
| D-Pad | Cross Upper placement |
| Analogs | ❌ |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1 On back |
| Extra Buttons | Menu |
| Charge Port | USB-C Bottom facing |
| Connectivity | WiFi, Bluetooth 4.2 |
| Video Output | Mini HDMI Top facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Single Mono Front facing |
| Rumble | ❌ |
| Volume Control | Menu |
| Brightness Control | Menu |
| Power Control | Button |
| Shell Material | Plastic |
가격 정보
평균 가격
90
가격 카테고리
$075 - $100
제조사 정보
Experimental Pi
운영 체제
RetroPie
성능 등급
⭐️⭐️⭐️⭐️