TJD T80
제조사: TJD
출시일: Upcoming
(Indiegogo in March?)
OS: Android 13
성능: 💥💥💥
에뮬레이팅 성능
GameBoy
100
NES
100
Sega MegaDrive
100
GBA
100
SNES
100
PS1
100
DS
100
N64
100
DreamCast
100
PSP
100
Sega Saturn
100
GameCube
100
Wii
100
3DS
100
PS2
100
WiiU
20
Switch
40
PS3
20
칩셋 정보
CPU
| SOC | RockChip RK3588S |
| CPU | Cortex-A76 / Cortex-A55 4x / 4x |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Threads | 8 Threads |
| Architecture | ARM |
GPU
| GPU | Mali-G610 MP4 |
| Clock Speed | 600 MHz |
| RAM | 8 GB LPDDR4X |
스크린 & 기기 정보
Screen Info
| Screen Size | 8.0 inch |
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 2048 x 1536 |
| PPI | 320 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | ? |
Device Spec
| Dimensions | 272.5 mm x 144.5 mm x 58 mm |
| Weight | 630 grams |
| Battery | 10000 mAh |
| Storage | Internal 256 GB eMMC, External MicroSD |
상세 스펙
| Cooling | Fan Ventilation cutouts |
| D-Pad | Cross Lower placement |
| Analogs | Dual thumbsticks with L3/R3 Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers? |
| Extra Buttons | Power, Volume +-, Home, Back, Mode, M2/M3/M4 buttons on back |
| Charge Port | USB-C x2 Top & Bottom facing |
| Connectivity | WiFi 6, Bluetooth 5.0, USB-A |
| Video Output | Mini HDMI Top facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Top facing |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
| Rumble | ? |
| Volume Control | Dedicated Buttons |
| Brightness Control | ? |
| Power Control | Button |
| Shell Material | Plastic |
가격 정보
평균 가격
>$399
가격 카테고리
$400 - $700
제조사 정보
TJD
운영 체제
Android 13
성능 등급
💥💥💥