AYANEO Flip KB
제조사: AYANEO
출시일: Upcoming
(Indiegogo live now, ships March)
OS: Windows 11
성능: 🔥🔥🔥🔥
에뮬레이팅 성능
GameBoy
100
NES
100
Sega MegaDrive
100
GBA
100
SNES
100
PS1
100
DS
100
N64
100
DreamCast
100
PSP
100
Sega Saturn
100
GameCube
100
Wii
100
3DS
100
PS2
100
WiiU
100
Switch
100
PS3
100
칩셋 정보
CPU
| SOC | AMD Ryzen 7 8840U, AMD Ryzen 7 7840U |
| CPU | AMD Zen 4 |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Threads | 16 Threads |
| Architecture | x86-64 |
GPU
| GPU | AMD Radeon 780M |
| Clock Speed | 2.7 GHz |
| RAM | 16 GB / 32 GB / 64 GB LPDDR5x (7500 MHz) |
스크린 & 기기 정보
Screen Info
| Screen Size | 7.0 inch |
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| PPI | 319.26 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Device Spec
| Dimensions | 180 mm x 102 mm x 29.8 - 37.5 mm |
| Weight | 650 grams |
| Battery | 45 Wh |
| Storage | Internal 512 GB / 2 TB M.2 2230 SSD, External MicroSD |
상세 스펙
| Cooling | Vapor Chamber Fan Ventilation cutouts |
| D-Pad | Cross Lower placement |
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3 / Hall) Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Full QWERTY keyboard, LC/RC shoulder buttons, Power/Fingerprint, Volume +- |
| Charge Port | USB-C x2 Top facing |
| Connectivity | WiFi 6E, Bluetooth 5.2 |
| Video Output | OcuLink, USB-C video out Top facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Front edge facing |
| Rumble | ✅ |
| Volume Control | Dedicated Buttons |
| Brightness Control | Menu |
| Power Control | Button |
| Shell Material | Plastic |
가격 정보
평균 가격
$699 - $1439
(Hover for detailed prices)
가격 카테고리
$700 - $2000
제조사 정보
AYANEO
운영 체제
Windows 11
성능 등급
🔥🔥🔥🔥