MSI Claw A1M
제조사: MSI
출시일: Upcoming
(March 8th)
OS: Windows 11
성능: 🔥🔥🔥
에뮬레이팅 성능
GameBoy
100
NES
100
Sega MegaDrive
100
GBA
100
SNES
100
PS1
100
DS
100
N64
100
DreamCast
100
PSP
100
Sega Saturn
100
GameCube
100
Wii
100
3DS
100
PS2
100
WiiU
100
Switch
100
PS3
100
칩셋 정보
CPU
| SOC | Intel Core Ultra 5 135H, Intel Core Ultra 7 155H |
| CPU | Intel Meteor Lake 4x P Cores, 8x E Cores, 2x Low Power E Cores 6x P Cores, 8x E Cores, 2x Low Power E Cores |
| CPU Cores | 14 Cores, 16 Cores |
| CPU Threads | 18 Threads, 22 Threads |
| Architecture | x86-64 |
GPU
| GPU | Intel Arc |
| Clock Speed | 2.2 GHz, 2.25 GHz |
| RAM | 16 GB LPDDR5 (6400 MHz) |
스크린 & 기기 정보
Screen Info
| Screen Size | 7.0 inch |
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| PPI | 319.26 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Device Spec
| Dimensions | 294 mm x 117 mm x 21.2 mm |
| Weight | 675 grams |
| Battery | 53 Wh |
| Storage | Internal 512 GB / 1 TB (NVMe?), External MicroSD |
상세 스펙
| Cooling | Heatpipes Dual Fans Ventilation cutouts |
| D-Pad | Disc Lower placement |
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3, Hall) Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | View, MSI Center M, Menu, Quick Settings, Macro 1/2, Fingerprint/Power, Volume +- |
| Charge Port | USB-C Top facing |
| Connectivity | WiFi 7, Bluetooth 5.4 |
| Video Output | USB-C video out Top facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Top facing |
| Speaker | Dual Stereo Front facing |
| Rumble | ✅ |
| Volume Control | Dedicated Buttons |
| Brightness Control | Menu |
| Power Control | Button |
| Shell Material | Plastic |
가격 정보
평균 가격
$699 (Core Ultra 5) /
$799 (Core Ultra 7)
가격 카테고리
$700 - $2000
제조사 정보
MSI
운영 체제
Windows 11
성능 등급
🔥🔥🔥