TRIMUI Smart Pro
제조사: TRIMUI
출시일: 2023 / 11
OS: Linux (Tina)
성능: ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
에뮬레이팅 성능
GameBoy
100
NES
100
Sega MegaDrive
100
GBA
100
SNES
100
PS1
100
DS
100
N64
100
DreamCast
100
PSP
100
Sega Saturn
60
GameCube
40
Wii
20
3DS
20
PS2
20
WiiU
20
Switch
20
PS3
20
칩셋 정보
CPU
| SOC | Allwinner A133 Plus (Source) |
| CPU | Cortex-A53 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Threads | 4 Threads |
| Architecture | ARM |
GPU
| GPU | PowerVR GE8300 |
| Clock Speed | 660 MHz |
| RAM | 1 GB LPDDR4 |
스크린 & 기기 정보
Screen Info
| Screen Size | 4.96 inch |
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 1280 x 720 |
| PPI | 296.09 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Device Spec
| Dimensions | 188 mm x 80 mm x 17 mm |
| Weight | 231 grams |
| Battery | 5000 mAh |
| Storage | Internal 8 GB eMMC, External MicroSD |
상세 스펙
| Cooling | ❌ |
| D-Pad | Cross Upper placement |
| Analogs | Dual thumbsticks (No L3/R3) Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical |
| Extra Buttons | Sleep, Volume +-, Menu, Function Switch |
| Charge Port | USB-C x2 Top & Bottom facing |
| Connectivity | WiFi 5 |
| Video Output | ❌ |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Rear facing |
| Rumble | ✅ |
| Volume Control | Dedicated Buttons |
| Brightness Control | Menu |
| Power Control | Button |
| Shell Material | Plastic |
가격 정보
평균 가격
80
가격 카테고리
$075 - $100
제조사 정보
TRIMUI
운영 체제
Linux (Tina)
성능 등급
⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️