Loki Zero
제조사: AYN Technologies
출시일: 2023 / 08
OS: Windows 11 / SteamOS / Linux
성능: 💥💥💥¼
에뮬레이팅 성능
GameBoy
100
NES
100
Sega MegaDrive
100
GBA
100
SNES
100
PS1
100
DS
100
N64
100
DreamCast
100
PSP
100
Sega Saturn
100
GameCube
100
Wii
100
3DS
100
PS2
100
WiiU
60
Switch
40
PS3
40
칩셋 정보
CPU
| SOC | AMD Athlon Silver 3050e |
| CPU | AMD Zen |
| CPU Cores | 2 Cores |
| CPU Threads | 4 Threads |
| Architecture | x86-64 |
GPU
| GPU | AMD Radeon RX Vega 3 |
| Clock Speed | 1.0 GHz |
| RAM | 4 GB / 8 GB DDR4 (2400 MHz) +1 User replaceable SODIMM slot |
스크린 & 기기 정보
Screen Info
| Screen Size | 6.0 inch |
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| PPI | 367.15 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Device Spec
| Dimensions | 248 mm x 98 mm x 20 - 23.7 mm |
| Weight | ? |
| Battery | 40.5 Wh |
| Storage | External MicroSD, Internal 64 GB eMMC, M.2 2230 NVMe SSD Slot |
상세 스펙
| Cooling | Heatpipe Heatsink Fan Ventilation cutouts |
| D-Pad | Cross Lower placement |
| Analogs | Dual thumbsticks with L3/R3 Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Back, Home, Menu, Power, Turbo, Volume +-, 2 Programmable buttons on back |
| Charge Port | USB-C Bottom facing |
| Connectivity | WiFi 5, Bluetooth 4.2, USB-C OTG |
| Video Output | USB-C video out Bottom facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Front facing |
| Rumble | ✅ |
| Volume Control | Dedicated Buttons |
| Brightness Control | Menu |
| Power Control | Button |
| Shell Material | Plastic |
가격 정보
평균 가격
$249 (4GB RAM / No SSD)
$284 (8GB RAM / 128 GB SSD)
가격 카테고리
$200 - $300
제조사 정보
AYN Technologies
운영 체제
Windows 11 / SteamOS / Linux
성능 등급
💥💥💥¼