GPD Win 4 (7640U / 7840U)
제조사: GamePad Digital
출시일: 2023 / 09
OS: Windows 11
성능: 🔥🔥🔥🔥
에뮬레이팅 성능
GameBoy
100
NES
100
Sega MegaDrive
100
GBA
100
SNES
100
PS1
100
DS
100
N64
100
DreamCast
100
PSP
100
Sega Saturn
100
GameCube
100
Wii
100
3DS
100
PS2
100
WiiU
100
Switch
100
PS3
100
칩셋 정보
CPU
| SOC | AMD Ryzen 5 7640U / AMD Ryzen 7 7840U |
| CPU | AMD Zen 4 |
| CPU Cores | 6 Cores / 8 Cores |
| CPU Threads | 12 Threads / 16 Threads |
| Architecture | x86-64 |
GPU
| GPU | AMD Radeon 760M / AMD Radeon 780M |
| Clock Speed | 2.6 GHz / 2.7 GHz |
| RAM | 16 / 32 / 64 GB LPDDR5X (7500 MHz) |
스크린 & 기기 정보
Screen Info
| Screen Size | 6.0 inch |
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| PPI | 367.15 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Gorilla Glass (OCA Laminated) |
Device Spec
| Dimensions | 220 mm x 92 mm x ? mm (Source) |
| Weight | 566 grams |
| Battery | 45.62 Wh |
| Storage | Internal 512 GB / 2 TB / 4 TB M.2 2280 NVMe SSD, External MicroSD |
상세 스펙
| Cooling | Heatsink Fan Ventilation cutouts |
| D-Pad | Cross Lower placement |
| Analogs | Dual thumbsticks with L3/R3 Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Power, Volume +-, 2 rear function buttons, QWERTY keyboard (physical keys), Mouse/Gamepad switch, Fingerprint reader, Optical Mouse sensor |
| Charge Port | USB-C x2 Top & Bottom facing |
| Connectivity | WiFi 6, Bluetooth 5.2, 4G LTE (optional), USB-A, OcuLink |
| Video Output | USB-C video out Top facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Top facing |
| Speaker | Dual Stereo Front facing |
| Rumble | ? |
| Volume Control | Dedicated Buttons |
| Brightness Control | ? |
| Power Control | Button |
| Shell Material | Plastic |
가격 정보
평균 가격
7640U/16GB/512GB: $701
7840U/32GB/512GB: $841
7840U/32GB/2TB: $1002
7840U/64GB/4TB: $1302
가격 카테고리
$700 - $2000
제조사 정보
GamePad Digital
운영 체제
Windows 11
성능 등급
🔥🔥🔥🔥