AYANEO Pocket Air
제조사: AYANEO
출시일: 2023 / 09
OS: Android 12
성능: 💥💥💥💥
에뮬레이팅 성능
GameBoy
100
NES
100
Sega MegaDrive
100
GBA
100
SNES
100
PS1
100
DS
100
N64
100
DreamCast
100
PSP
100
Sega Saturn
100
GameCube
100
Wii
100
3DS
100
PS2
100
WiiU
20
Switch
40
PS3
20
칩셋 정보
CPU
| SOC | MediaTek Dimensity 1200 |
| CPU | Cortex-A78 / Cortex-A55 4x / 4x |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Threads | 8 Threads |
| Architecture | ARM |
GPU
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| Clock Speed | 850 MHz |
| RAM | 6 GB / 8 GB / 12 GB |
스크린 & 기기 정보
Screen Info
| Screen Size | 5.5 inch |
| Screen Type | AMOLED Touchscreen |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| PPI | 404 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Device Spec
| Dimensions | 224 mm x 89.5 mm x 18 - 26.7 mm |
| Weight | 380 grams |
| Battery | 7350 mAh |
| Storage | Internal 128 GB / 256 GB / 512 GB & External MicroSD |
상세 스펙
| Cooling | Heatpipe Heatsink Fan Ventilation cutouts |
| D-Pad | Cross Lower placement |
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3 / Hall) Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Windows, Menu, Aya Space, Task Manager, Fingerprint reader / Power, Volume +-, 2 Function Buttons on top |
| Charge Port | USB-C x2 Top: 1 Bottom: 1 |
| Connectivity | WiFi 6, Bluetooth 5.2, 4G, USB-C OTG |
| Video Output | USB-C video out Bottom facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
| Rumble | ✅ |
| Volume Control | Dedicated Buttons |
| Brightness Control | Menu |
| Power Control | Button |
| Shell Material | Plastic |
가격 정보
평균 가격
$279 - $519
(Hover for detailed prices)
가격 카테고리
$300 - $400
제조사 정보
AYANEO
운영 체제
Android 12
성능 등급
💥💥💥💥