Odin 2
제조사: AYN Technologies
출시일: 2023 / 10
OS: Android 13
성능: 🔥🔥¼
에뮬레이팅 성능
GameBoy
100
NES
100
Sega MegaDrive
100
GBA
100
SNES
100
PS1
100
DS
100
N64
100
DreamCast
100
PSP
100
Sega Saturn
100
GameCube
100
Wii
100
3DS
100
PS2
100
WiiU
20
Switch
100
PS3
20
칩셋 정보
CPU
| SOC | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (Source) |
| CPU | Cortex-X3 / Cortex-A715 / Cortex-A710 / Cortex-A510 1x / 2x / 2x / 3x |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Threads | 8 Threads |
| Architecture | ARM |
GPU
| GPU | Qualcomm Adreno 740 |
| Clock Speed | 680 MHz |
| RAM | 8 GB / 12 GB / 16 GB LPDDR5x |
스크린 & 기기 정보
Screen Info
| Screen Size | 6.0 inch |
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| PPI | 367.15 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Device Spec
| Dimensions | 225 mm x 98 mm x 17 mm |
| Weight | 420 grams |
| Battery | 8000 mAh |
| Storage | Internal 128 GB / 256 GB / 512 GB UFS4.0, External MicroSD |
상세 스펙
| Cooling | Heatsink Fan Ventilation cutouts |
| D-Pad | Cross Lower placement |
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3 / Hall) Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | 2 programmable buttons on back, Home, Back, Power/Fingerprint reader, Volume +- |
| Charge Port | USB-C Bottom facing |
| Connectivity | WiFi 7, Bluetooth 5.3 |
| Video Output | Micro HDMI Top facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Front facing |
| Rumble | ✅ |
| Volume Control | Dedicated Buttons |
| Brightness Control | Menu |
| Power Control | Button |
| Shell Material | Plastic |
가격 정보
평균 가격
8GB+128GB: $299
12GB+256GB: $369
16GB+512GB: $449
가격 카테고리
$300 - $400
제조사 정보
AYN Technologies
운영 체제
Android 13
성능 등급
🔥🔥¼