XU10
제조사: MagicX
출시일: 2023 / 11
OS: Linux
성능: ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
에뮬레이팅 성능
GameBoy
100
NES
100
Sega MegaDrive
100
GBA
100
SNES
100
PS1
100
DS
100
N64
100
DreamCast
100
PSP
60
Sega Saturn
60
GameCube
20
Wii
20
3DS
20
PS2
20
WiiU
20
Switch
20
PS3
20
칩셋 정보
CPU
| SOC | Rockchip RK3326(S?) |
| CPU | Cortex-A35 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Threads | 4 Threads |
| Architecture | ARM |
GPU
| GPU | Mali-G31 2EE |
| Clock Speed | 650 MHz |
| RAM | 1 GB DDR3 (LPDDR4?) (2666 MHz) |
스크린 & 기기 정보
Screen Info
| Screen Size | 3.5 inch |
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 640 x 480 |
| PPI | 228.57 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Device Spec
| Dimensions | ? |
| Weight | ? |
| Battery | 3000 mAh |
| Storage | Dual External MicroSD |
상세 스펙
| Cooling | Heatsink, Ventilation cutouts |
| D-Pad | Separated Cross (PSP style) Upper placement |
| Analogs | Dual thumbsticks with L3/R3 Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal, Shelf |
| Extra Buttons | G (Function), Power, Reset, Volume +- |
| Charge Port | USB-C x2 Top facing |
| Connectivity | USB-C OTG |
| Video Output | ❌ |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Side facing |
| Speaker | Single Mono Front facing |
| Rumble | ❌ |
| Volume Control | Dedicated Buttons |
| Brightness Control | Menu |
| Power Control | Button |
| Shell Material | Plastic |
가격 정보
평균 가격
70
가격 카테고리
$050 - $75
제조사 정보
MagicX
운영 체제
Linux
성능 등급
⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️