Steam Deck OLED
제조사: Valve
출시일: 2023 / 11
OS: SteamOS 3.0 (Arch Linux), Windows 11, etc
성능: 🔥🔥½
에뮬레이팅 성능
GameBoy
100
NES
100
Sega MegaDrive
100
GBA
100
SNES
100
PS1
100
DS
100
N64
100
DreamCast
100
PSP
100
Sega Saturn
100
GameCube
100
Wii
100
3DS
100
PS2
100
WiiU
100
Switch
100
PS3
60
칩셋 정보
CPU
| SOC | AMD Sephiroth |
| CPU | AMD Zen 2 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Threads | 8 Threads |
| Architecture | x86-64 |
GPU
| GPU | AMD RDNA 2 |
| Clock Speed | 1.0 GHz - 1.6 GHz |
| RAM | 16 GB LPDDR5 |
스크린 & 기기 정보
Screen Info
| Screen Size | 7.4 inch |
| Screen Type | OLED Touchscreen |
| Resolution | 1280 x 800 |
| PPI | 203.98 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10:00 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Device Spec
| Dimensions | 298 mm x 117 mm x 50 mm |
| Weight | 640 grams |
| Battery | 50 Wh |
| Storage | Internal 512 GB / 1 TB NVMe SSD, External MicroSD |
상세 스펙
| Cooling | Heatsink Fan Ventilation cutouts |
| D-Pad | Cross Upper, outer placement |
| Analogs | Dual thumbsticks with L3/R3 Upper placement Dual trackpads Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | 4x assignable grip buttons (on back), View, Options, Steam, Quick Access, Volume +-, Power |
| Charge Port | USB-C Top facing |
| Connectivity | WiFi 6E, Bluetooth 5.3 |
| Video Output | USB-C video out |
| Audio Output | 3.5mm Headphone, USB-C out, Bluetooth audio |
| Speaker | Dual Stereo Front facing |
| Rumble | ✅ |
| Volume Control | Dedicated Buttons |
| Brightness Control | Menu |
| Power Control | Button |
| Shell Material | Plastic |
가격 정보
평균 가격
$549 (512 GB)
$649 (1 TB)
가격 카테고리
$400 - $700
제조사 정보
Valve
운영 체제
SteamOS 3.0 (Arch Linux), Windows 11, etc
성능 등급
🔥🔥½