GPD Win Mini
제조사: GamePad Digital
출시일: 2023 / 11
OS: Windows 11 / SteamOS
성능: 🔥🔥🔥🔥
에뮬레이팅 성능
GameBoy
100
NES
100
Sega MegaDrive
100
GBA
100
SNES
100
PS1
100
DS
100
N64
100
DreamCast
100
PSP
100
Sega Saturn
100
GameCube
100
Wii
100
3DS
100
PS2
100
WiiU
100
Switch
100
PS3
100
칩셋 정보
CPU
| SOC | AMD Ryzen 5 7640U / AMD Ryzen 7 7840U |
| CPU | AMD Zen 4 |
| CPU Cores | 6 Cores / 8 Cores |
| CPU Threads | 12 Threads / 16 Threads |
| Architecture | x86-64 |
GPU
| GPU | AMD Radeon 760M / AMD Radeon 780M |
| Clock Speed | 2.6 GHz / 2.7 GHz |
| RAM | 16 GB / 32 GB LPDDR5 (6400 MHz) |
스크린 & 기기 정보
Screen Info
| Screen Size | 7.0 inch |
| Screen Type | LTPS Touchscreen |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| PPI | 319.26 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Corning Gorilla Glass (OCA Laminated) |
Device Spec
| Dimensions | 168 mm x 109 mm x 26.8 - 31.7 mm |
| Weight | 520 grams |
| Battery | 44.24 Wh |
| Storage | Internal 512 GB / 1 TB / 2 TB M.2 2230 SSD, External MicroSD |
상세 스펙
| Cooling | Heatpipe Fan Ventilation cutouts |
| D-Pad | Cross Upper, inner placement |
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3 / Hall) Upper, outer placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | L4/R4 programmable buttons, Menu, Power, Reset, Full QWERTY Keyboard, Mouse/Gamepad switch |
| Charge Port | USB-C x2 Top facing |
| Connectivity | WiFi 6E, Bluetooth 5.2, USB4, OcuLink |
| Video Output | OcuLink, USB-C video out Top facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Top facing |
| Speaker | Dual Stereo Front facing |
| Rumble | ✅ |
| Volume Control | Dedicated Buttons |
| Brightness Control | Menu |
| Power Control | Button |
| Shell Material | Plastic, Aluminum & Magnesium Alloy combination |
가격 정보
평균 가격
7640U/16GB/512GB: $699
7840U/32GB/512GB: $869
7840U/32GB/2TB: $999
가격 카테고리
$700 - $2000
제조사 정보
GamePad Digital
운영 체제
Windows 11 / SteamOS
성능 등급
🔥🔥🔥🔥