Retroid Pocket 4 Pro
제조사: Moorechip
출시일: 2024 / 01
OS: Android 13
성능: 💥💥💥💥
에뮬레이팅 성능
GameBoy
100
NES
100
Sega MegaDrive
100
GBA
100
SNES
100
PS1
100
DS
100
N64
100
DreamCast
100
PSP
100
Sega Saturn
100
GameCube
100
Wii
100
3DS
100
PS2
100
WiiU
20
Switch
40
PS3
20
칩셋 정보
CPU
| SOC | MediaTek Dimensity 1100 |
| CPU | Cortex-A78 |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Threads | 8 Threads |
| Architecture | ARM |
GPU
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| Clock Speed | 836 MHz |
| RAM | 8 GB LPDDR4x |
스크린 & 기기 정보
Screen Info
| Screen Size | 4.7 inch |
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1334 x 750 |
| PPI | 325.61 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Device Spec
| Dimensions | 184.8 mm x 82.6 mm x 15.8 mm |
| Weight | 261 grams |
| Battery | 5000 mAh |
| Storage | Internal 128 GB UFS 3.1, External MicroSD |
상세 스펙
| Cooling | Heatsink Fan Ventilation cutouts |
| D-Pad | Cross Upper placement |
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3 / Hall) Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Home, Back, Power, Volume +- |
| Charge Port | USB-C Bottom facing |
| Connectivity | WiFi 6, Bluetooth 5.2 |
| Video Output | Micro HDMI Top facing USB-C video out Bottom facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
| Rumble | ✅ |
| Volume Control | Dedicated Buttons |
| Brightness Control | Menu |
| Power Control | Button |
| Shell Material | Plastic |
가격 정보
평균 가격
199
가격 카테고리
$150 - $200
제조사 정보
Moorechip
운영 체제
Android 13
성능 등급
💥💥💥💥