TRIMUI Model S / PowKiddy A66
제조사: PowKiddy
출시일: 2020 / 11
OS: MinUI
성능: ⭐️⭐️
에뮬레이팅 성능
GameBoy
100
NES
100
Sega MegaDrive
100
GBA
100
SNES
60
PS1
40
DS
20
N64
20
DreamCast
20
PSP
20
Sega Saturn
20
GameCube
20
Wii
20
3DS
20
PS2
20
WiiU
20
Switch
20
PS3
20
칩셋 정보
CPU
| SOC | Allwinner F1C200S |
| CPU | ARM926EJ-S |
| CPU Cores | 1 Core |
| CPU Threads | 1 Thread |
| Architecture | ARM |
GPU
| GPU | 2D accelerator |
| Clock Speed | ? |
| RAM | 64 MB SDRAM |
스크린 & 기기 정보
Screen Info
| Screen Size | 2.0 inch |
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 320 x 240 |
| PPI | 200 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Plastic |
Device Spec
| Dimensions | 106.5 mm x 56.5 mm x 10 mm |
| Weight | 65 grams |
| Battery | 600 mAh |
| Storage | Internal 64 MB / 4 GB / 8 GB, External MicroSD |
상세 스펙
| Cooling | - |
| D-Pad | Separated Cross (PSP style) Upper placement |
| Analogs | ❌ |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1 |
| Extra Buttons | Menu, Power |
| Charge Port | USB-C |
| Connectivity | USB-C OTG |
| Video Output | ❌ |
| Audio Output | ❌ |
| Speaker | Single Mono Front facing |
| Rumble | ❌ |
| Volume Control | Button Combination (Select + L/R) |
| Brightness Control | Button Combination (Start + L/R) |
| Power Control | Button |
| Shell Material | Plastic & Aluminum combo |
가격 정보
평균 가격
50
가격 카테고리
$0 - $50
제조사 정보
PowKiddy
운영 체제
MinUI
성능 등급
⭐️⭐️