GPM280 CM3
제조사: WaveShare
출시일: 2020 / 12
OS: RetroPie, Recalbox
성능: ⭐️⭐️⭐️⭐️
에뮬레이팅 성능
GameBoy
100
NES
100
Sega MegaDrive
100
GBA
100
SNES
100
PS1
100
DS
60
N64
60
DreamCast
60
PSP
40
Sega Saturn
40
GameCube
20
Wii
20
3DS
20
PS2
20
WiiU
20
Switch
20
PS3
20
칩셋 정보
CPU
| SOC | Broadcom BCM2837 (Raspberry Pi Compute Module 3+ Lite) |
| CPU | Cortex-A53 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Threads | 4 Threads |
| Architecture | ARM |
GPU
| GPU | Broadcom VideoCore IV |
| Clock Speed | 250 MHz |
| RAM | 1 GB DDR2 |
스크린 & 기기 정보
Screen Info
| Screen Size | 2.8 inch |
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 640 x 480 |
| PPI | 285.71 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Device Spec
| Dimensions | 136.4 mm x 67.5 mm x 16.8 mm |
| Weight | ? |
| Battery | 1500 mAh |
| Storage | External MicroSD |
상세 스펙
| Cooling | Ventilation cutouts |
| D-Pad | Cross Upper placement |
| Analogs | ❌ |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1 |
| Extra Buttons | Volume +- |
| Charge Port | Micro USB |
| Connectivity | WiFi |
| Video Output | ❌ |
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Single Mono Front facing |
| Rumble | ❌ |
| Volume Control | Dedicated Buttons |
| Brightness Control | Button Combination |
| Power Control | Switch |
| Shell Material | Plastic |
가격 정보
평균 가격
150
가격 카테고리
$100 - $150
제조사 정보
WaveShare
운영 체제
RetroPie, Recalbox
성능 등급
⭐️⭐️⭐️⭐️