OneGx1 Pro
제조사: One Netbook
출시일: 2020 / 12
OS: Windows 10
성능: 🔥
에뮬레이팅 성능
GameBoy
100
NES
100
Sega MegaDrive
100
GBA
100
SNES
100
PS1
100
DS
100
N64
100
DreamCast
100
PSP
100
Sega Saturn
100
GameCube
100
Wii
100
3DS
100
PS2
100
WiiU
100
Switch
100
PS3
40
칩셋 정보
CPU
| SOC | Intel Core i7-1160G7 |
| CPU | Intel Tiger Lake-Y |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Threads | 8 Threads |
| Architecture | x86-64 |
GPU
| GPU | Intel Iris Xe 96 EU |
| Clock Speed | 1.10 GHz |
| RAM | 8GB / 16GB DDR4X |
스크린 & 기기 정보
Screen Info
| Screen Size | 7.0 inch |
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| PPI | 323.45 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10:00 |
| Screen Lens | Tempered Glass |
Device Spec
| Dimensions | 173 mm x 136 mm x 21 mm |
| Weight | 623 grams (749 grams w/ controllers) |
| Battery | 6000 mAh x2 (46.2 Wh) |
| Storage | Internal 256 / 512 GB M.2 SSD & External MicroSD |
상세 스펙
| Cooling | Dual fans, Intake on bottom, Exhaust on back |
| D-Pad | Separated Buttons Lower placement |
| Analogs | Dual thumbsticks with L3/R3 Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical |
| Extra Buttons | Full QWERTY keyboard |
| Charge Port | USB-C x2 |
| Connectivity | 4G/5G, Bluetooth 5, WiFi 6, Thunderbolt 4, USB-A |
| Video Output | Micro HDMI |
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Dual Stereo Front edge facing |
| Rumble | ✅ |
| Volume Control | Dedicated Buttons |
| Brightness Control | Dedicated Buttons |
| Power Control | Button |
| Shell Material | Metal (Aluminum) |
가격 정보
평균 가격
$1200 (Pre-order), $1400 (Retail)
가격 카테고리
$700 - $2000
제조사 정보
One Netbook
운영 체제
Windows 10
성능 등급
🔥