DragonBox Pyra
제조사: OpenPandora GmbH
출시일: 2021 / 01
OS: Debian Linux
성능: ⭐️⭐️⭐️⭐️¾
에뮬레이팅 성능
GameBoy
100
NES
100
Sega MegaDrive
100
GBA
100
SNES
100
PS1
100
DS
100
N64
100
DreamCast
60
PSP
60
Sega Saturn
60
GameCube
20
Wii
20
3DS
20
PS2
20
WiiU
20
Switch
20
PS3
20
칩셋 정보
CPU
| SOC | Texas Instruments OMAP 5432 |
| CPU | Cortex-A15 / Cortex-M4 2x / 2x |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Threads | 4 Threads |
| Architecture | ARM |
GPU
| GPU | PowerVR SGX544MP2 Vivante GC320 |
| Clock Speed | 532 MHz (PowerVR SGX544MP2) 350 - 500 MHz (Vivante GC320) |
| RAM | 2 GB / 4 GB DDR3 |
스크린 & 기기 정보
Screen Info
| Screen Size | 5.0 inch |
| Screen Type | ADS LCD Touchscreen |
| Resolution | 1280 x 720 |
| PPI | 293.72 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | None (Protector only) |
Device Spec
| Dimensions | 139 mm x 87 mm x 32 mm |
| Weight | 384 grams |
| Battery | 6000 mAh (Swappable) |
| Storage | Internal 32 GB eMMC, Internal MicroSD, 2x External SDXC |
상세 스펙
| Cooling | ? |
| D-Pad | Cross Upper, outer placement |
| Analogs | Dual slidepads Upper, inner placement |
| Face Buttons | 6 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical |
| Extra Buttons | Power, Full QWERTY layout keyboard |
| Charge Port | Micro USB |
| Connectivity | Bluetooth, WiFi, USB OTG, USB Host x2, 3G/4G & GPS (Mobile Edition) |
| Video Output | Micro HDMI |
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Dual Stereo Upward facing |
| Rumble | ✅ |
| Volume Control | Wheel |
| Brightness Control | Dedicated Button |
| Power Control | Button |
| Shell Material | Plastic |
가격 정보
평균 가격
$654 - $820
가격 카테고리
$700 - $2000
제조사 정보
OpenPandora GmbH
운영 체제
Debian Linux
성능 등급
⭐️⭐️⭐️⭐️¾