Odroid Go Super
제조사: HardKernel
출시일: 2021 / 01
OS: Batocera, EmuELEC, LineageOS, RecalBox, RetroArena,
RetroOz, RRVL, Ubuntu
성능: ⭐️⭐️⭐️⭐️½
에뮬레이팅 성능
GameBoy
100
NES
100
Sega MegaDrive
100
GBA
100
SNES
100
PS1
100
DS
100
N64
60
DreamCast
60
PSP
60
Sega Saturn
40
GameCube
20
Wii
20
3DS
20
PS2
20
WiiU
20
Switch
20
PS3
20
칩셋 정보
CPU
| SOC | RockChip RK3326 |
| CPU | Cortex-A35 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Threads | 4 Threads |
| Architecture | ARM |
GPU
| GPU | Mali-G31 MP2 |
| Clock Speed | 650 MHz |
| RAM | 1 GB DDR3 |
스크린 & 기기 정보
Screen Info
| Screen Size | 5.0 inch |
| Screen Type | TFT |
| Resolution | 854 x 480 |
| PPI | 195.93 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass |
Device Spec
| Dimensions | 204 mm x 86 mm x 25 mm |
| Weight | 279 grams (Plastic) 407 grams (Metal) |
| Battery | 4000 mAh |
| Storage | External MicroSD |
상세 스펙
| Cooling | Ventilation cutouts, Heatsink not included but moddable |
| D-Pad | Cross Upper placement |
| Analogs | Dual thumbsticks Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal |
| Extra Buttons | Power, Volume +-, 6 Function Buttons, Reset |
| Charge Port | USB-C |
| Connectivity | USB-A Host, 10 Pin Port, WiFi support with USB dongle |
| Video Output | ❌ |
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Single Mono Rear facing |
| Rumble | ❌ |
| Volume Control | Dedicated Buttons |
| Brightness Control | Button Combination |
| Power Control | Button |
| Shell Material | Plastic or Metal (Aluminum) |
가격 정보
평균 가격
80
가격 카테고리
$075 - $100
제조사 정보
HardKernel
운영 체제
Batocera, EmuELEC, LineageOS, RecalBox, RetroArena,
RetroOz, RRVL, Ubuntu
성능 등급
⭐️⭐️⭐️⭐️½