Pandora
제조사: OpenPandora GmbH
출시일: 2010
OS: SuperZaxxon
성능: ⭐️⭐️⭐️½
에뮬레이팅 성능
GameBoy
100
NES
100
Sega MegaDrive
100
GBA
100
SNES
100
PS1
100
DS
100
N64
60
DreamCast
20
PSP
20
Sega Saturn
20
GameCube
20
Wii
20
3DS
20
PS2
20
WiiU
20
Switch
20
PS3
20
칩셋 정보
CPU
| SOC | TI OMAP3530 (Classic, Rebirth) TI DM3730 (1Ghz edition) |
| CPU | Cortex-A8 |
| CPU Cores | 1 Core |
| CPU Threads | 1 Thread |
| Architecture | ARM |
GPU
| GPU | PowerVR SGX530 |
| Clock Speed | 200 MHz |
| RAM | 256 MB (Classic) 512 MB (Rebirth, 1GHz) |
스크린 & 기기 정보
Screen Info
| Screen Size | 4.3 inch |
| Screen Type | TFT |
| Resolution | 800 x 480 |
| PPI | 216.97 PPI |
| Aspect Ratio | 5:3 |
| Screen Lens | Plastic |
Device Spec
| Dimensions | 140 mm x 83.5 mm x 29 mm |
| Weight | 320 grams |
| Battery | 4000 mAh (Swappable) |
| Storage | 2 External SD slots |
상세 스펙
| Cooling | ? |
| D-Pad | Cross Upper, outer placement |
| Analogs | Dual slidepads Upper, inner placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1 |
| Extra Buttons | Full QWERTY layout keyboard |
| Charge Port | Mini USB |
| Connectivity | Bluetooth, WiFi, USB, Propietary port, USB Host |
| Video Output | Through custom cable |
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Dual Stereo Front facing |
| Rumble | ❌ |
| Volume Control | Wheel |
| Brightness Control | Menu |
| Power Control | Switch |
| Shell Material | Plastic |
가격 정보
평균 가격
Discontinued
가격 카테고리
Discontinued
제조사 정보
OpenPandora GmbH
운영 체제
SuperZaxxon
성능 등급
⭐️⭐️⭐️½