GP2X Caanoo
제조사: GamePark Holdings
출시일: 2010
OS: GNU/Linux based
성능: ⭐️⭐️
에뮬레이팅 성능
GameBoy
100
NES
100
Sega MegaDrive
100
GBA
100
SNES
60
PS1
60
DS
20
N64
20
DreamCast
20
PSP
20
Sega Saturn
20
GameCube
20
Wii
20
3DS
20
PS2
20
WiiU
20
Switch
20
PS3
20
칩셋 정보
CPU
| SOC | MagicEyes Pollux VR3520F |
| CPU | ARM926EJ-S |
| CPU Cores | 1 Core |
| CPU Threads | 1 Thread |
| Architecture | ARM |
GPU
| GPU | "3D hardware engine" |
| Clock Speed | ? |
| RAM | 128 MB SDRAM |
스크린 & 기기 정보
Screen Info
| Screen Size | 3.5 inch |
| Screen Type | TFT Touchscreen |
| Resolution | 320 x 240 |
| PPI | 114.29 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Plastic |
Device Spec
| Dimensions | 146 mm x 70 mm x 18.5 mm |
| Weight | 136 grams |
| Battery | 1850 mAh |
| Storage | External SD |
상세 스펙
| Cooling | ? |
| D-Pad | ❌ |
| Analogs | Single thumbstick with L3 Upper placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1 |
| Extra Buttons | Home |
| Charge Port | Proprietary |
| Connectivity | USB-A Host, WiFi via adapter |
| Video Output | AV Out |
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Dual Stereo Rear facing |
| Rumble | ✅ |
| Volume Control | Slider |
| Brightness Control | Menu |
| Power Control | Switch |
| Shell Material | Plastic |
가격 정보
평균 가격
Discontinued
가격 카테고리
Discontinued
제조사 정보
GamePark Holdings
운영 체제
GNU/Linux based
성능 등급
⭐️⭐️